Zahradní ulice

V předpolí hradeb ze 16. století se snoubí zeleň s drobnou architekturou a uměleckými díly. Oblíbeným místem k posezení je okolí Fontánky z dílny význačného českého výtvarníka Olbrama Zoubka, které oživuje prostor zurčící vodou. K zamyšlení vyzývá socha „Ein Mensch – Člověk“ od významného umělce českého původu Otto Herberta Hajeka, která je věnována obětem totalitních režimů. Za pozornost jistě stojí i největší sluneční hodiny ve střední Evropě z dílny sochaře Zdeňka Šimka.

Zahradní ulice

Odpočinková místa s novým mobiliářem doplňují listnaté kvetoucí dřeviny, trvalky a narcisy. Květináče jsou osazeny jehličnany, které doplňují kvetoucí dřeviny, tato zeleň je nyní mírně za svým zenitem proto se připravuje její obměna.

U bašty Helvít se nachází památný břečťan cnd Hedera helix. Vyrůstá u paty hradeb a rozkládá se na koruně hradeb do plochy cca 40 m². Vzhledem k jeho mohutnosti a stáří, odhadovanému na 100 a více let, se jedná o ojedinělou dřevinu, která nemá v Čechách obdoby a právem zasluhuje zvýšenou pozornost a ochranu.

Poučení o vývoji opevňovacích systémů měst se návštěvníkovi dostane na tabulích Naučné stezky kolem hradeb.

Zahradní ulice