Libín

Hora Libín (1096 m n. m.), dominuje celému okolí Prachatic. Na jejím vrcholu stojí 27 m vysoká rozhledna, postavená v roce 1883. Odměnou za výstup na kruhový ochoz je výhled na samotné město Prachatice a jeho umístění v krajině, po velké části Šumavy a Bavorského lesa a při dobré viditelnosti je možné vidět i Alpy. Na severovýchodním svahu Libína se nachází chráněné území – přírodní rezervace Libín o výměře 69 ha, vyhlášené v roce 1988. Předmětem ochrany je přirozený horský suťový les – bučina s jedlí rostoucí na stinných svazích, v nadmořské výšce 715–1096 m.

foto

Velice atraktivní turistické místo se sítí značených tras bývá v letním období oblíbeným začátkem nebo cílem pěších turistů a cyklistů, v zimním období je využíváno především lyžaři.

Přímo pod zalesněnou horou se nachází Lázně sv. Markéty, s chráněnou kaštanovou alejí. Lázeňský provoz zde skončil v roce 1935 a lázeňské domy postupně získaly jiné využití. Prachatice mají zájem o obnovu lázeňství a o získání statutu lázeňského města.

foto