Štěpánčin park

Štěpánčin park je nejstarším městským parkem v Prachaticích. Nachází se na jihozápadním okraji Městské památkové rezervace Prachatice u křižovatky ulic Hradební, Solní a Zlatá Stezka. Park zabírá výměru přibližně 0,44 ha a leží v nadmořské výšce cca 574 m n.m.

Na místě parku se původně nacházel tzv. pevnostní rybník, který v dobách ohrožení města napájel vodou hradební příkop.

Na konci 19. století na místě zmíněného rybníka založil Okrašlovací spolek v Prachaticích městský park, jakožto arboretum se vzácnými listnatými a jehličnatými dřevinami a s dřevěným altánem uprostřed. Park byl otevřen v roce 1881, přičemž na počest nevěsty rakousko-uherského korunního prince Rudolfa, belgické princezny Stefanie, byl nazván Štěpánčiným sadem.

Původně kolem parku býval železný plot, na noc se prostor uzavíral. Plot byl částečně odstraněn během 2. světové války a definitivně potom v padesátých letech 20. století. Od té doby dosud je park volně přístupný bez omezení.

Uprostřed parku se nachází dřevěný altán o průměru 4,5 m, obnovený roku 2014 poté, co původní zničil spadlý strom.

V parku rostou listnaté i jehličnaté stromy, např. buky, javory, lípy, duby, borovice, smrk. Roste zde také více zajímavých, vzácně se vyskytujících druhů, např. jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.), dřezovec trojtrný (Gleditsia tricantohs L.), dřín obecný (Cornus mas L.) dub červený (Qercus rubra L.) a další.

V roce 1998 byl na jižním okraji parku u ulice Hradební umístěn úvodní panel naučné stezky po stopách významné středověké obchodní cesty, tzv. Zlaté stezky.

Ing. Antonín Jurčo

Štěpánčin park Štěpánčin park
Štěpánčin park Štěpánčin park