Impruneta

znakPartnerská dohoda podepsána v roce 1998

Impruneta je malebným toskánským horským městečkem umístěným v Greveském údolí, jímž protéká potok Ema. Přilehlé imprunetské kopce jsou pokryty olivovými háji smíšenými s jehličnatými lesíky. Půl hodiny cesty od Imprunety směrem na jih leží Florencie.

V období středověku byla Impruneta součástí vlastnictví rodu Buondelmontů, jimž také patřil hrad ve vesnici Montebuoni. První zmínky o tomto rodu pochází z 10. století. Roku 1135 byli členové rodu Buondelmontů vyhnáni florentskými občany z jejich hradu a stáhli se do Florencie, kde neblaze prosluli svými konflikty s místní šlechtou.

Mezi nejznámější památky města zaručeně patří chrámy z nichž můžeme hlavně zmínit chrám v Imprunetě, který se proslavil zázračnými zjeveními Madony. Poutníci navštěvují toto místo dodnes. Slavnostní pouť se koná vždy na svátek Sv. Lukáše a je doprovázena různými trhy, koncerty a koňskými závody.

Město Impruneta je proslaveno také výrobou hrnčířských a keramických produktů od dlaždic, obkladů a cihel až po dekorativní hrnky, pamětní desky nebo gigantické zahradní vázy a olejové džbány.

V blízkosti Imprunety se také nacházejí překrásné domy se zahradami a ukázkami hrnčířského umění, které jistě stojí za shlédnutí.

 foto