Ignalina

znakPartnerská dohoda podepsána v roce 1998

Ignalinský okres byl osídlen během doby kamenné.

Administrativním centrem Ignalinského okresu Litevské republiky je město Ignalina. Založeno bylo v roce 1863 a za svůj vznik vděčí železniční trati Varšava - Sankt Petěrburk.

Přes území okresu nejednou přecházely cizí armády různých zemí a dob: křižáci, Švédové, Francouzi, ruská, polská a německá vojska. Vznikalo zde mnoho osvobozeneckých povstání.

Mezi důležité historické památky patří zajisté katolický kostel jehož stavba byla započata roku 1935. Další významné stavby se bohužel nedochovaly: Stará židovská synagoga a dřevěná železnice.

Příroda v tomto kraji nešetřila krásou a zajímavostí: Je zde více než 200 jezer. Největší z nich jsou Disnej, Drignis a Drukšaj. V roce 1976 zde byl založen první litevský Národní park, který je známý unikátní krajinou, bohatou faunou i florou. Žije zde 195 druhů ptáků, 32 druhů ryb, více než 800 druhů vzácných rostlin, okolo 50 druhů savců. V okrese je více než 150 kulturních a přírodních památek.

Velmi cenným kulturním dědictvím (písněmi, pohádkami, říkadly, hádankami, lidovými řemesly) se dnes zabývá Centrum Etnické kultury v Ignalině.

Turistické centrum Paluše poskytuje své služby více než 10 tisícům lidí ročně. Dále zde také funguje Dům dětí, 28 hotelů na statcích, jejichž majitelé vytvářejí podmínky pro rekreanty podle jejich přání.

foto