Grainet

znakPartnerská dohoda podepsána v roce 1996

První zmínka o Grainetu pochází z 15 století.

Dříve zde existovaly čtyři samostatné obce: Grainet, Fürholz, Rehberg a Vorderfreundorf. Až roku 1971 obec nabyla svou soudobou rozlohu.

Nejstarší částí obce Grainet je Fürholz, který byl poprvé zmíněn na začátku 13. století. V dobách jeho největšího rozkvětu - ve 14. - 16. století profitoval Furhölz hlavně z významné obchodní Zlaté stezky, která vedla z Pasova přes Waldkirchen, Fürholz, Grainet, Leopoldsreut, Volary až do Prachatic. Se zánikem Zlaté stezky klesl i význam obce Fürholz.

Grainet vděčí za svůj vznik také sklářům. Již v roce 1449 zde byla postavena první sklárna u Glasbach. Další z částí Grainetu - Rehberg, založený v roce 1500, měl dobré předpoklady pro založení sklářské tradice v Grainetské oblasti. Díky výskytu surovin jako jsou křemen, potaš a dřevo zde vznikla sklárna na Hobelsbergu.

Z historických památek v Grainetu uveďme: Kostel v Grainetu a v Leopoldsreutu, poutní místo Kohlstattbrunn a velké množství kapliček.

V současné době v Grainetu existuje několik firem a řemeslnických spolků.

Je zde také soustředěno 6 sportovních a 20 jiných spolků.

Svou polohou (600 - 1167 m n.m.) poskytuje zdejší oblast v zimě vždy dostatek sněhu i bez lavinového ohrožení - i pro zájemce alpinského snowboardingu.

Vyhlídková věž (35 m) na hoře Haidel 1167 m n.m. nabízí nejhezčí výhled v jižní části Bavorského lesa.

foto